Witryna www.piskp.pl wykorzystuje cookies w celu poprawnej realizacji dostarczanych informacji oraz w celach gromadzenia anonimowych informacji statystycznych zgodnie z Polityka prywatnosci. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi. Zgadzam sie, Więcej informacji
Serwis Motoryzacyjny
Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, ul. Gdańska 51 lok. A, 01-633 Warszawa, tel. (22) 811 26 06, fax (22) 811 28 78
UWAGA !!! Od poniedzialku 27 LISTOPADA , zostanie uruchomiona nowa strona PISKP pod tym samym adresem. W celu weryfikacji, dostep do strony kodowanej dla zarejestrowanych czlonkow PISKP bedzie wymagal ponownej rejestracji. Prosimy o zwrocenie na to uwagi i ponowne wypelnienie formularza rejestracji aktywujacego sie po kliknieciu na przycisk rejestracja przy wejsciu na strone zakodowana lub w zakladkach menu po prawej stronie. Za utrudnienia przepraszamy.
Strona główna Aktualności Karanie diagnostów – interwencja RPO
Karanie diagnostów – interwencja RPO Drukuj

Szanowni Państwo,

w dniu dzisiejszym otrzymaliśmy pismo od Rzecznika Praw Obywatelskich, w którym informuje on, że podjął się rozwiązania problemu obowiązujących zasad odpowiedzialności zawodowej diagnostów w aspekcie generalnym.

Rzecznik Praw Obywatelskich zgłosił swój udział do toczącego się przed Trybunałem Konstytucyjnym postępowania o sygn. akt P 16/16, które ma ocenić czy sankcja dla uprawnionego diagnosty określona w art. 84 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy – Prawo o ruchu drogowym jest zgodna z przepisami Konstytucji RP.  

W załączonym piśmie procesowym, skierowanym do Trybunału Konstytucyjnego, Rzecznik Praw Obywatelskich stoi na stanowisku, że przepisy ustawy – Prawo o ruchu drogowym, które nakładają na starostę obowiązek cofnięcia uprawnień diagnoście bez uwzględnienia okoliczności podmiotowych i przedmiotowych (takich jak okoliczności sprawy, stopień winy, znaczenie naruszenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego i inne) są niezgodne z przepisami Konstytucji RP.

 Zdaniem RPO regulacja – Prawa o ruchu drogowym stanowi nieproporcjonalne ograniczenie prawa do wykonywania zawodu tj. art. 65 ust. 1 Konstytucji w zw. z art. 31 ust. 3 oraz narusza zasadę sprawiedliwości społecznej określoną w art. 2 Konstytucji.

 Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów wielokrotnie interweniowała u Rzecznika Praw Obywatelskich w kwestii zasad odpowiedzialności zawodowej diagnostów i tylko jednej sankcji przewidzianej w prawie administracyjnym, cofającej diagnoście uprawnienia na 5 lat niezależnie od stopnia jego winy i okoliczności sprawy. Cieszymy się z podjętej interwencji i chęci rozwiązania tej sprawy w aspekcie generalnym. Oczekujemy teraz na rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.

Z pismem Rzecznika Praw Obywatelskich mogą się Państwo zapoznać tutaj.

Ostatnia aktualizacja: piątek, 13 stycznia 2017 19:39
 

Komentarze  

 
+3 #2 ZK/012 2017-01-24 09:16
Dlaczego Rzecznik Praw Obywatelskich dopiero teraz zajął się sprawą karania diagnostów, pomiomo iż PISKP wielokrotnie interweniowała w tej sprawie u RzPO. No ale oczywistym jest, że lepiej póżno niż wcale.
Pozdrawiam
 
 
+1 #1 Franek K 2017-01-18 20:04
Miejmy nadzieję na stanowisko - wyrok TK jak w sprawie niekonstytucyjn ości art 21 a ustawy z 16.04.2004 r. o czasie pracy kierowców ( publikacja wyroku w Dz.U z 29.2016 r. póz. 2206 ).
 

Dodaj komentarz

Komentarze zawierające wyrażenia wulgarne lub naruszające godność drugiej osoby nie będą publikowane. Izba zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza bez podawania przyczyny.


Kod antyspamowy
Odśwież

LogowanieNewsletter
dołącz do PISKP porady techniczne Program do obslugi SKP członkowie piskp pomoc prawna oddziały regionalne
   
 
start
stop
stat4u