Witryna www.piskp.pl wykorzystuje cookies w celu poprawnej realizacji dostarczanych informacji oraz w celach gromadzenia anonimowych informacji statystycznych zgodnie z Polityka prywatnosci. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi. Zgadzam sie, Więcej informacji
Serwis Motoryzacyjny
Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, ul. Gdańska 51 lok. A, 01-633 Warszawa, tel. (22) 811 26 06, fax (22) 811 28 78
UWAGA !!! Od poniedzialku 27 LISTOPADA , zostanie uruchomiona nowa strona PISKP pod tym samym adresem. W celu weryfikacji, dostep do strony kodowanej dla zarejestrowanych czlonkow PISKP bedzie wymagal ponownej rejestracji. Prosimy o zwrocenie na to uwagi i ponowne wypelnienie formularza rejestracji aktywujacego sie po kliknieciu na przycisk rejestracja przy wejsciu na strone zakodowana lub w zakladkach menu po prawej stronie. Za utrudnienia przepraszamy.
Strona główna Aktualności Angliki – SKP jeszcze nie mogą badać
Angliki – SKP jeszcze nie mogą badać Drukuj

Szanowni Państwo,

w dniu dzisiejszym weszło w życie rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 21 kwietnia 2015, zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach (Dz. U. z 2015 r., poz. 670).

Rozporządzenie to wprowadza nowa adnotację do dowodu rejestracyjnego pojazdu „KIEROWNICA PO PRAWEJ STRONIE”. Dotyczy ona pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego, rejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako:

– konstrukcyjnie przystosowany do ruchu lewostronnego (z kierownicą umieszczoną po prawej

stronie pojazdu) albo

– konstrukcyjnie przystosowany do ruchu lewostronnego (z kierownicą umieszczoną po prawej

stronie pojazdu), który został następnie przebudowany i przystosowany do ruchu prawostronnego

(z kierownicą umieszczoną po lewej stronie pojazdu).

Powyższe nie oznacza, że stacje kontroli pojazdów mogą już wykonywać z wynikiem pozytywnym badania techniczne tzw. anglików, czyli pojazdów konstrukcyjnie przystosowanych do ruchu lewostronnego z kierownicą po prawej stronie. Nie ma jeszcze przepisów wykonawczych, które by na to pozwalały. Stosowane zmiany rozporządzenia są już gotowe, ale trwa procedura podpisu rozporządzenia. Powinna się ona zakończyć do końca czerwca.

W obecnym stanie prawnym można wykonać okresowe badanie techniczne, przed pierwszą rejestracją na terytorium RP, pojazdu przystosowanego konstrukcyjnie do ruchu lewostronnego z kierownicą po prawej stronie, ale wynik tego badania będzie NEGATWYNY.

Dopóki rozporządzenie, o którym mowa wyżej, nie zostanie podpisane i ogłoszone, a przepisy nie wejdą w życie, stacje kontroli pojazdów nie mają podstaw prawnych, aby takie badanie zakończyło się wynikiem pozytywnym.

Ostatnia aktualizacja: środa, 10 czerwca 2015 11:54
 

Komentarze  

 
-5 #43 Darek M 2015-08-19 15:15
Przegląd w Gdyni a OC koledzy... Uwaga... Całe 466 zł ze zniżką (AVIVA. + bez zniżek byłoby 730pln)
Wszystkie PZU i inne gnioty skarbu państwa niech się j...ą na pysk ze swoimi 200% na rhd. Nareszcie koniec z głupotą. A rząd czyt. Politycy na usługach "lobbystów" na Syberię za działalność na szkodę dla narodu. Wracam do domu z tablicami i OC za rozsądną cenę po 4 latach walki. Aviva rulez;)
 
 
-6 #42 rafal 2015-08-19 09:09
Badanie zrobione. Przeszedł bez problemu. Sprawdzają lusterka czy widoczność jest dobra, światła, żeby nie oślepiać innych użytkowników oraz przeciwmgielne musi być zamienione miejscami ze wstecznym. Reszta standardowo, jak w każdym aucie.
 
 
+6 #41 Igor 2015-08-18 13:49
Dariuszu a mógłbyś zdradzić gdzie zrobiłeś przegląd? Bo u mnie jeszcze nikt nie chcę się podjąć tego wyzwania
 
 
-4 #40 Igor 2015-08-17 19:17
Nie prawda ja wykupiłem ubezpieczenie 2 miesiace temu i nie zapłaciłem wiecej niz za europejczyka
 
 
+4 #39 Paweł 2015-08-17 17:31
Ile będziesz miał opłat za OC??? Słyszałem ze do 200%zwyżki, prawda???
 
 
-6 #38 Dariusz Małecki 2015-08-17 15:53
Przegląd mojej Hondy CRV RHD sprowadzonej 4 lata temu zakończony pozytywem.
 
 
+1 #37 Piotr 2015-08-14 08:15
Czy już wiadomo, kiedy będzie można robić już przegląd?? Słyszałem koło 15 ale czy to prawda??
 
 
-11 #36 Maciek 2015-07-29 07:34
Piotrze rozmawiałem z Panem z MI, który oświadczył, że stacje nie potrzebują specjalnych wytycznych, bo dodatkowe badanie rhd jest banalne i wskazane w rozporządzeniu, tj. licznik w km/h lub kmh i mph, światła (standardowe badanie) oraz lusterka (chodzi o to, aby diagnosta sprawdził czy jest dobra widoczność, problem będzie z autami z grupy VAG, bo niektóre modele rhd mają lewe lusterka dużo mniejsze, np Golf 3 i wtedy nie będzie dobrze widać - czyli tak samo jak w aucie lhd jak masz np uszkodzone i brak widoczności przeglądu nie przejdziesz). Tak więc po wejściu rozporządzenia stacje powinny już bez problemu "klepać" przeglądy, bez żadnych wytycznych jak mi powiedziano, bo badanie nie odbiega od badania auta lhd. Znając życie zawsze znajdzie się jakiś przestraszony diagnosta, co będzie wymyślał, ale będzie czynił to bezprawnie.
 
 
0 #35 Piotr 2015-07-28 11:27
Wypadało by doliczyć trochę czasu na przystosowanie stacji chyba ;)
 
 
+2 #34 Maciek 2015-07-28 11:26
Powinny być ogłoszone w tym samym czasie.
 

Dodaj komentarz

Komentarze zawierające wyrażenia wulgarne lub naruszające godność drugiej osoby nie będą publikowane. Izba zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza bez podawania przyczyny.


Kod antyspamowy
Odśwież

LogowanieNewsletter
dołącz do PISKP porady techniczne Program do obslugi SKP członkowie piskp pomoc prawna oddziały regionalne
   
 
start
stop
stat4u