Witryna www.piskp.pl wykorzystuje cookies w celu poprawnej realizacji dostarczanych informacji oraz w celach gromadzenia anonimowych informacji statystycznych zgodnie z Polityka prywatnosci. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi. Zgadzam sie, Więcej informacji
Serwis Motoryzacyjny
Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, ul. Gdańska 51 lok. A, 01-633 Warszawa, tel. (22) 811 26 06, fax (22) 811 28 78
Strona główna Aktualności Większy dostęp do CEP
Większy dostęp do CEP Drukuj

Z satysfakcją odnotowaliśmy informację o inicjatywie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych dotyczącej rozszerzenia dostępu do CEP. Do konsultacji społecznych skierowano projekt zmian w prawie o ruchu drogowym zakładający udostępnienie danych o pojeździe znajdujących się w Centralnej Ewidencji Pojazdów, zarówno obywatelom, jak i przedsiębiorcom.

Proponowana zmiana umożliwi sprawdzenie historii pojazdu przed jego zakupem. Uzyskanie informacji odnośnie tego, czy pojazd nie jest kradziony, bądź czy nie został wycofany z ruchu będzie możliwe po podaniu jednocześnie numeru nadwozia VIN, daty pierwszej rejestracji oraz numeru rejestracyjnego pojazdu. Proponowana e-usługa ma być bezpłatna i dotyczyć jedynie danych pojazdu, informacje o właścicielu lub posiadaczu w dalszym ciągu nie będą podlegały udostępnianiu. Proponowane rozwiązanie z powodzeniem funkcjonuje w wielu krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii i Szwecji. Celem wprowadzenia opisywanej e-usługi jest podniesienie bezpieczeństwa obrotu pojazdami używanymi.

Mamy nadzieję, że projekt ten zapoczątkuje dalsze zmiany w CEP, takie jak możliwość pracy online oraz uzupełnienie ewidencji o informacje dotyczące badań technicznych, a przede wszystkim o zapisy negatywnych wyników badań. Pragniemy zaproponować, by diagnosta odnotowywał w CEP stan licznika przy każdym badaniu, co ograniczy ingerencję w przebieg pojazdu przed jego sprzedażą. Współpraca online diagnosty z CEP i rejestracja również negatywnego wyniku badania całkowicie ograniczy tzw. turystykę przeglądową, a tym samym znacząco poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego, skutecznie eliminując pojazdy niesprawne.

Powyższe propozycje uzupełnienia Centralnej Ewidencji Pojazdów o dane dotyczące badań technicznych oraz umożliwienia diagnostom korzystania z CEP online są przedmiotem prac grupy roboczej powołanej z inicjatywy MTBiGM. Przystępując do wprowadzania zmian do CEP uzasadnione jest uwzględnienie również rozwiązań wypracowanych przez grupę roboczą.

 

https://www.msw.gov.pl/pl/aktualnosci/11561,Sprawdzimy-dane-o-pojezdzie-przed-jego-zakupem.html

 

Ostatnia aktualizacja: środa, 13 listopada 2013 13:06
 

Dodaj komentarz

Komentarze zawierające wyrażenia wulgarne lub naruszające godność drugiej osoby nie będą publikowane. Izba zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza bez podawania przyczyny.


Kod antyspamowy
Odśwież

LogowanieNewsletter
dołącz do PISKP porady techniczne Program do obslugi SKP członkowie piskp pomoc prawna oddziały regionalne
   
 
start
stop
stat4u