Witryna www.piskp.pl wykorzystuje cookies w celu poprawnej realizacji dostarczanych informacji oraz w celach gromadzenia anonimowych informacji statystycznych zgodnie z Polityka prywatnosci. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi. Zgadzam sie, Więcej informacji
Serwis Motoryzacyjny
Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, ul. Gdańska 51 lok. A, 01-633 Warszawa, tel. (22) 811 26 06, fax (22) 811 28 78
Strona główna Aktualności Czy jesteśmy gotowi na wprowadzenie archiwizacji wyników pomiarów z urządzeń diagnostycznych?
Czy jesteśmy gotowi na wprowadzenie archiwizacji wyników pomiarów z urządzeń diagnostycznych? Drukuj

W związku z zaproponowanym przez Komisję Europejską projektem nowego rozporządzenia  Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie okresowych badań przydatności do ruchu drogowego pojazdów silnikowych i ich przyczep, które uchyla dyrektywę 2009/40/WE (dokument COM 2012 380) i zakłada archiwizowanie wybranych wyników podczas przeprowadzania badań  technicznych pojazdów, zwracamy się z uprzejmą prośbą o przekazanie informacji, czy urządzenia w stacji kontroli pojazdów, które Państwo posiadają, wymienione w ANKIECIE, wyposażone są w funkcję archiwizacji wyników pomiarów.

Zgodnie z dokumentem informacyjnym Komisji Europejskiej MEMO-12-555, w trakcie badań przydatności do ruchu drogowego gromadzona jest znaczna ilość danych na temat pojazdu i jego sprawności. Dane te mogłyby być potencjalnie wykorzystywane przez różne organy do zapewnienia monitoringu wykrytych usterek, do organizowania ukierunkowanych kontroli, ale również do lepszego kształtowania ich polityki kontroli technicznej. Podobnie badania przydatności do ruchu drogowego i kontrole drogowe mogłyby być bardziej skuteczne, gdyby przeprowadzające je osoby korzystały z dostępu do pełnych informacji na temat historii pojazdu i jego charakterystyki technicznej. Taka wymiana informacji jest istotna również w odniesieniu do zwalczania oszustw dotyczących przebiegu (licznika kilometrów), w szczególności w zakresie wewnątrzunijnego rynku samochodów używanych.

Prośba o przesłanie wypełnionej ankiety wynika również z faktu, że Załącznik nr IV do projektu rozporządzenia (COM 2012 380), zakłada wydawanie ŚWIADECTWA PRZYDATNOŚCI DO RUCHU DROGOWEGO i  umieszczanie w nim m.in. niektórych wyników pomiarów.

W chwili obecnej trwają prace powołanej przez Ministra Tadeusza Jarmuziewicza grupy roboczej, która wypracowuje tezy będące podstawą strategii działań mających na celu usprawnienie systemu badań technicznych pojazdów. Przedstawiciel naszej Izby uczestniczy w pracach tej grupy.

Właściwe wypełnienie i szybkie przesłanie ankiety pozwoli nam zorientować się w skali problemu. To da nam argumenty do negocjacji okresów przejściowych dla wprowadzenia archiwizacji wyników badań z niektórych urządzeń.

Prawo > Nasze interwencje > 2013 > Ankieta

Ostatnia aktualizacja: środa, 06 lutego 2013 15:26
 

Dodaj komentarz

Komentarze zawierające wyrażenia wulgarne lub naruszające godność drugiej osoby nie będą publikowane. Izba zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza bez podawania przyczyny.


Kod antyspamowy
Odśwież

LogowanieNewsletter
dołącz do PISKP porady techniczne Program do obslugi SKP członkowie piskp pomoc prawna oddziały regionalne
   
 
start
stop
stat4u