Witryna www.piskp.pl wykorzystuje cookies w celu poprawnej realizacji dostarczanych informacji oraz w celach gromadzenia anonimowych informacji statystycznych zgodnie z Polityka prywatnosci. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi. Zgadzam sie, Więcej informacji
Serwis Motoryzacyjny
Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, ul. Gdańska 51 lok. A, 01-633 Warszawa, tel. (22) 811 26 06, fax (22) 811 28 78
UWAGA !!! Od poniedzialku 27 LISTOPADA , zostanie uruchomiona nowa strona PISKP pod tym samym adresem. W celu weryfikacji, dostep do strony kodowanej dla zarejestrowanych czlonkow PISKP bedzie wymagal ponownej rejestracji. Prosimy o zwrocenie na to uwagi i ponowne wypelnienie formularza rejestracji aktywujacego sie po kliknieciu na przycisk rejestracja przy wejsciu na strone zakodowana lub w zakladkach menu po prawej stronie. Za utrudnienia przepraszamy.
Strona główna Aktualności PISKP w kampanii społecznej "Zimowy pit-stop"
PISKP w kampanii społecznej "Zimowy pit-stop" Drukuj

11 grudnia 2012 odbyła się konferencja prasowa inicjująca kampanię społeczną „Zimowy pit-stop", która ma na celu uświadomienie kierowcom zależności między regularnymi kontrolami i wymianami najważniejszych części ich samochodów a ich bezpieczeństwem. Organizatorem akcji jest ProfiAuto. Patronatem merytorycznym kampanię objęły największe polskie organizacje motoryzacyjne, w tym Polska Izba Motoryzacji, Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów oraz Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych. Na konferencji prasowej zaprezentowano wyniki ogólnopolskiego badania diagnostów w kwestii wiedzy kierowców nt. regularnej kontroli i wymiany części ich samochodów. Badania zostały przeprowadzone przez sieć ProfiAuto we współpracy z Polską Izbą Stacji Kontroli Pojazdów.

zimowy_pit-stop_1Przedstawiony raport pokazał, że aż 79 procent diagnostów z całej Polski spotkało się na przestrzeni ostatniego roku z sytuacją, w której – ze względu na bardzo zły stan techniczny pojazdu – proponowano im dodatkową opłatę za niezgodne ze stanem faktycznym wpisanie pozytywnego wyniku przeglądu do dowodu rejestracyjnego. Pytani o stan wiedzy polskich kierowców w kwestii regularnej kontroli części eksploatacyjnych, ankietowani wskazali, że aż 70 proc. polskich kierowców nie wie, kiedy sprawdzać i wymieniać najważniejsze części odpowiedzialne za bezpieczeństwo, takie jak amortyzatory czy opony. Jak wskazali diagności, aż 20 procent kierowców pojawia się na stacjach diagnostycznych już po upływie terminu kolejnego badania stanu technicznego.

Wyniki kampanii społecznej „Zimowy pit-stop" na bieżąco skomentowali przedstawiciele patronów merytorycznych akcji:

Roman Kantorski, Prezes Polskiej Izby Motoryzacji komentując wyniki raportu, stwierdził iż powinno się zmierzać do zmiany mentalności kierowców w zakresie dbałości o stan techniczny pojazdu, w tym podejścia do badań technicznych. Trzeba skończyć z wymuszaniem na diagnostach przymykania oczu na wady techniczne pojazdów. Zaznaczył, że od dłuższego czasu panuje, choć powinno to być niedopuszczalne, akceptacja społeczna dla tego typu praktyk. Zdaniem Prezesa Polskiej Izby Motoryzacji jest to wynikiem braku świadomości pewnej grupy posiadaczy aut, jak poszczególne podzespoły samochodu wpływają na właściwości jezdne pojazdu i jego bezpieczeństwo. „Jestem za przestrzeganiem prawa, ponieważ od rzetelności diagnosty podczas badania zależy często zdrowie i życie ludzkie" – mówił.

zimowy_pit-stop_2Alfred Franke, Prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych zwrócił uwagę na wynik badania pokazujący, że aż 64 procent kierowców nie wie, kiedy sprawdzać i wymieniać podstawowe części eksploatacyjne w samochodzie. Skutek tego jest taki, że jedna dziesiąta pojazdów trafiających do stacji diagnostycznych jest w fatalnym stanie technicznym, a Polska przoduje w statystykach liczby ofiar wypadków drogowych. Z jednej strony należy uświadomić kierowcom potrzebę rzetelnego sprawdzania stanu technicznego aut, z drugiej natomiast całe środowisko motoryzacyjne powinno zadbać o właściwe regulacje prawne, które ukrócą proceder fikcyjnych badań technicznych pojazdów.

Dr inż. Leszek Turek z Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów w komentarzu do raportu z kampanii zwrócił uwagę na przyczyny występowania nierzetelnych badań wynikające ze specyficznej sytuacji, w jakiej SKP funkcjonują w Polsce. Wymagania dotyczące wyposażenia stacji są szczegółowo określone w ustawie, podobnie jak zakres czynności diagnosty, a cennik pozostaje niezmieniony od 2004 roku, z drugiej zaś strony przedsiębiorcy prowadzący skp podlegają Ustawie o swobodzie działalności gospodarczej i brak jest ograniczenia liczby nowopowstających obiektów. Prezes PISKP uświadamiał zebranym, że polskie stacje kontroli pojazdów są jednymi z najnowocześniejszych w Europie, że mamy dobre prawo i znakomite kadry. Ponadto należy położyć nacisk na kształtowanie świadomości kierowców i właścicieli pojazdów, by traktowali oni badanie techniczne nie jako zło konieczne, lecz jako gwarancję bezpieczeństwa własnego i współpasażerów, za których ponoszą odpowiedzialność.

zimowy_pit-stop_06Zwieńczeniem konferencji, w którym uczestniczyła ambasadorka akcji modelka Natalia Siwiec, były badania wybranych samochodów w specjalnych pit-stopach w centrum Warszawy. W kilkanaście sekund sprawdzano stan podstawowych części eksploatacyjnych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, w tym stan opon, wycieraczek, czy prawidłowe ustawienie świateł.

Z pełnymi wynikami badania możecie Państwo zapoznać się tutaj.

Dziękujemy naszym członkom za współpracę z organizatorami i wparcie kampanii mającej na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa na polskich drogach.

Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów zamierza z dużym zaangażowaniem wspierać akcje, mające na celu kształtowanie świadomości kierowców i właścicieli pojazdów, gdyż to właśnie im powinno zależeć najbardziej na rzetelnym przeprowadzeniu badania. Należy budować przekonanie, że właściwie przeprowadzone badanie diagnostyczne da kierowcy pewność, że stan techniczny jego samochodu nie zagraża ani jemu, ani jego rodzinie. Nasza Izba będzie dążyć do zmiany nastawienia mediów do kwestii badań technicznych, skp oraz zawodu diagnosty, gdyż prezentowanie problematyki związanej z badaniami technicznymi pojazdów jedynie przez pryzmat podniesienia cen, utrwala stereotypy i spycha na dalszy plan kwestię najistotniejszą, czyli bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego

Ostatnia aktualizacja: środa, 19 grudnia 2012 21:32
 

Dodaj komentarz

Komentarze zawierające wyrażenia wulgarne lub naruszające godność drugiej osoby nie będą publikowane. Izba zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza bez podawania przyczyny.


Kod antyspamowy
Odśwież

LogowanieNewsletter
dołącz do PISKP porady techniczne Program do obslugi SKP członkowie piskp pomoc prawna oddziały regionalne
   
 
start
stop
stat4u