Witryna www.piskp.pl wykorzystuje cookies w celu poprawnej realizacji dostarczanych informacji oraz w celach gromadzenia anonimowych informacji statystycznych zgodnie z Polityka prywatnosci. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi. Zgadzam sie, Więcej informacji
Serwis Motoryzacyjny
Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, ul. Gdańska 51 lok. A, 01-633 Warszawa, tel. (22) 811 26 06, fax (22) 811 28 78
Strona główna Aktualności Wyznaczanie terminu badania
Wyznaczanie terminu badania Drukuj

Szanowni Państwo

Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów nie ma w zwyczaju komentować opinii wydawanych przez inne organizacje, związane z systemem badań technicznych, jednak w związku z bardzo dużą ilością telefonów od przedsiębiorców, diagnostów i pracowników wydziałów komunikacji w sprawie ustalania terminów badań technicznych informujemy co następuje:

 

Terminy badań technicznych określa art. 81 ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U.2005.108.908 z późn. zm.)

 

Sytuację, w której termin ważności badania przypada na dzień ustawowo wolny od pracy reguluje Kodeks Postępowania Administracyjnego (Dz.U.2000.98.1071 z późn. zm.)

 

Art. 57 §4. Jeżeli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy następny dzień powszedni.

 

Wyznaczenie terminu jest czym innym niż dochowanie terminu do dokonania określonej czynności. Zgodnie z przepisami procesowymi zawartymi w kodeksie postępowania administracyjnego, jak również w ustawie-prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, strona postępowania, jeśli termin do dokonania określonej czynności przypada na dzień ustawowo wolny od pracy (niedziela, święto, a nawet sobota – sądy administracyjne), może tej czynności dokonać w najbliższy dzień roboczy, następujący po tym dniu wolnym. Chodzi o to, aby każdy obywatel miał równe szanse w dochodzeniu swoich praw przed organami administracji publicznej, czy też przed sądami administracyjnymi (urzędy są czynne zazwyczaj od poniedziałku do piątku, a poczty dyżurne czynne całą dobę są w zasadzie tylko w kliku dużych miastach). Ani organy administracji publicznej, ani sądy, wyznaczając terminy nie zastanawiają się kiedy wypadnie koniec tego terminu, gdyż nawet jeśli wypadnie w dzień ustawowo wolny od pracy, to jak to zostało napisane wyżej, przepisy regulują zasady postępowania w takich przypadkach. Analogicznie rzecz się ma z wyznaczaniem terminu następnego badania technicznego pojazdów.

Ostatnia aktualizacja: poniedziałek, 24 września 2012 10:58
 

Komentarze  

 
0 #2 Marcin Barankiewicz 2017-02-20 10:14
Witam. Zgodnie z art. 81 ust. 6 zd. 1 ustawy - Prawo o ruchu drogowym, okresowe badanie techniczne samochodu osobowego, samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczają cej 3,5 t, motocykla lub przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczają cej 3,5 t przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, następnie przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji i nie później niż 2 lata od dnia przeprowadzenia poprzedniego badania technicznego, a następnie przed upływem kolejnego roku od dnia przeprowadzenia badania.
Z zapisu tego wynika, że badanie techniczne należy przeprowadzić przed upływem wyznaczonego terminu tj. najpóźniej w wyznaczonym przez diagnostę w dowodzie rejestracyjnym dniu.
Stacje kontroli pojazdów są czynne w soboty. Nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy, zatem ostatni dzień na wykonanie badania technicznego przypada właśnie 25 lutego w sobotę.
 
 
0 #1 Zbigniew 2017-02-19 15:19
Witam
Jeśli przegląd techniczny auta mam ważny do 25 lutego (sobota) to czy mogę jechać na przegląd w poniedziałek 27 lutego?
Pozdrawiam
 

Dodaj komentarz

Komentarze zawierające wyrażenia wulgarne lub naruszające godność drugiej osoby nie będą publikowane. Izba zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza bez podawania przyczyny.


Kod antyspamowy
Odśwież

LogowanieNewsletter
dołącz do PISKP porady techniczne Program do obslugi SKP członkowie piskp pomoc prawna oddziały regionalne
   
 
start
stop
stat4u